Handmade rozhovor: Za jedným oblôčkom vďaka nej spolupracujú remeselníci i handmade tvorcovia a objavuje ich celý svet

Dnes by som vám chcela predstaviť výnimočnú ženu, ktorej cieľom je prostredníctvom spolupráce zlepšiť postavenie remeselníkov a handmade tvorcov na Slovensku. Lenka Olejárová je spoluzakladateľka Za oblôčkom. Projektu s krásnou myšlienkou a ešte krajšou realizáciou.

Pre tých, čo vás nepoznajú predstavte nám váš projekt Za oblôčkom 

Projekt Za oblôčkom je predovšetkým o spolupráci. “V spolupráci sme našli radosť a zmysel”. To je náš slogan, ktorý vystihuje celú podstatu projektu. Našim hlavným produktom sú Podarovníčky – darčekové balíčky poskladané zo slovenských remeselných výrobkov, umeleckých diel a tiež produktov z drobných slovenských manufaktúr.

Cieľom projektu je dosiahnuť to, aby sa šikovní remeselníci a umelci vedeli živiť tým čo najviac milujú. Pomáhame im s prieskumom trhu, s prezentáciou a predajom, ale aj so samotným dizajnom produktov. Robíme tiež marketing a poskytujeme podporné služby, o ktorých sa môžu remeselníci dočítať v sekcii komôrka na našej webovej stránke.

Čo nás veľmi teší je to, že už sa nám začínajú ľudia ozývať sami a prosia nás o pomoc na základe dobrých referencií. Náš najkrajší úspech je to, že sme našim remeselníkom dokázali naozaj reálne pomôcť.

Ako sa zrodil váš nápad a kedy celý projekt vznikol?

K ručnej tvorbe som bola celou rodinou vedená od malička. Ovládala som všetky základné textilné techniky. Mojim veľkým vzorom bol starý otec, ktorý dokázal na kolene vyrobiť naozaj všetko. Od topánok, cez nádherný drevený nábytok až po rybárske mušky. Dodnes v dielni využívam jeho geniálne zlepšováky.

Nad situáciou remeselníkov a handmade tvorcov som sa začala intenzívnejšie zamýšľať pred piatimi rokmi, keď som sama chodila predávať na jarmoky. Videla som kolegov remeselníkov, ako sa pretĺkajú a majú sotva na náklady.

A preto by som povedala, že za nápadom stojíme predovšetkým my remeselníci, ktorí sme si prešli tŕnistou cestou človeka snažiaceho sa uživiť ručnou prácou.

Mozgom projektu je moja vzácna projektová partnerka Barborka Kotryová. Je textilná výtvarníčka, fyzička, dizajnérka a všetko, čo by ste si len priali.

Ja som taký mostík. Teda ako sa to moderne dnes povie – networker medzi remeselníkmi. Som aj generátor z počiatku nereálne vyzerajúcich nápadov.

Bez koho by tento projekt vôbec nevznikol je môj manžel Miloš, ktorý podporuje moju ilúziu. Veľa krát kriticky hodnotil priebeh projektu, ale nikdy nepovedal že to nemá zmysel. Umožňuje mi” hrať sa” a robiť to, čo ma baví. A takú možnosť nemá každý.

Okrem toho máme veľa externých spolupracovníkov a nadšencov, ktorí nám pomáhajú napĺňať našu sci-fi myšlienku.

V začiatkoch nám dokonca pomohli zviditeľniť sa slovenské herečky Evka Pavlíková, Alenka Pajtinková, Janka Kovalčíková a Martinka Jelenová. Nastajlovali sme ich ako štyri ročné obdobia na motívy Alfonsa Muchu. Všetko čo mali na sebe bolo ručne vyrobené remeselníkmi z nášho tímu. Bez nároku na honorár a v podmienkach, na ktoré určite nie sú zvyknuté, krásnym spôsobom podporili slovenských remeselníkov. Za to im patrí veľká poklona.

Prečo ste si vybrali tento názov? Čo Za oblôčkom vyjadruje?

Názov Za oblôčkom má viacero významov. Každá dielňa ktorú som doposiaľ mala, bola vždy za malinkým oblôčkom. A v mojich predstavách má každý remeselník ten svoj oblôčik. Za ním sedí a má tam svoj svet, ktorý miluje a kde čaruje. My chceme tento oblôčik otvoriť a poukázať na to, čo dokážu ľudské ruky. Aj tie ktorým už nikto nedával šancu. Veľa krát nás volajú “Pod oblôčkom” ako v tej pesničke. Už sme si na to zvykli.

Ako prebieha celý proces výberu tvorcov a remeselníkov na spoluprácu? Čo im spolupráca s vami môže priniesť? 

U nás má šancu každý remeselník. Našim cieľom je nielen zviditeľniť výnimočných a šikovných remeselníkov, ale aj pomôcť tým, ktorí sú v úzadí a predaj im veľmi nejde.

Uprednostňujeme však autorskú tvorbu. Niečo čo je iné, originálne alebo tradičné či dokonale remeselne zvládnuté. Veľa krát si ľudia myslia, že zlepiť dva kúpené komponenty je remeslo. To je skôr hobby tvorba.

Takýmto tvorcom sa vždy snažíme vysvetliť, že tento produkt nemôžme zladiť s remeselnými produktami, ktoré vyrába ručne rezbár, alebo hrnčiar. Tieto veci k sebe nepasujú a patria niekde inde.

Na každého remeselníka z nášho tímu sme nesmierne hrdí. Každý má u nás vytvorený bezplatný profil, kde si vie uviesť svoj kontakt. Ak má niekto záujem o jeho tvorbu môže ho priamo kontaktovať.

Ale nepredávame jednotlivé produkty, ani priestor na predaj. Predávame len podarovníčky – darčekové balíčky a sety.

Naša platforma je diametrálne odlišná od bežných handmade portálov. My
neposkytujeme priestor na predaj. Remeselníci v našom tíme sa stávajú našimi dodávateľmi. Produkty od nich zakúpime. Takže sa nemôže stať, že by sme si zobrali produkty na sklad a remeselník by musel čakať dva roky kým uvidí peniaze.

Dôležité je tiež, že netlačíme remeselníkov do maloobchodných cien. Remeselník nie je stroj. Cenu výsledného produktu balíčka si potom upravíme my. To či sa balíček predá je už na našu zodpovednosť.

Hľadáte ešte ďalších tvorcov a remeselníkov?

Stále hľadáme tvorcov a remeselníkov. Problém je ale v tom, že veľa krát je tvorba veľmi podobná. Ľudia kopírujú svoje nápady a to nám veľmi neimponuje. Ide nám to ešte trošku pomalšie, keďže je nás málo a máme okolo celého projektu veľké množstvo povinností. Postupne ale remeselníkov oslovujeme, navštevujeme a snažíme sa ich osobne spoznávať.

Myslím že máme vytvorenú krásnu komunitu. S niektorými remeselníkmi vznikli úprimné priateľstvá . Chceme vytvoriť fungujúci prepojený tím, ktorí navzájom komunikuje a spolupracuje. Navzájom sa rešpektuje a posúva sa ďalej.

Pre koho sú vaše balíčky určené? A v čom sú zaujímavé pre zákazníkov?

Podarovníčky sú určené pre ľudí, ktorí neplávajú s davom. Uvedomujú si pojem kvalita, ekológia, estetika a emócia. Aby sme dosiahli efektívny predaj, zameriavame sa na firemné podarovníčky. Vytvárame balíčky,
ktoré prispôsobíme na mieru firemnej identite. Produkty v balíčku však ostanú so svojim puncom a značkou.

Firmy to však na naše prekvapenie prijali pozitívne. A sú hrdé, že svojim klientom alebo zamestnancom dávajú vzácne, ručne vyrobené predmety, ktoré majú svoju vlastnú tvár. A tiež vedia, ktoré ruky vyrobili konkrétny produkt.

Ako si vyberáte produkty do balíčkov? Podľa čoho viete, že konkrétny produkt bude mať úspech?

S klientmi sa veľa rozprávame. Pokiaľ navrhujeme balíček pre firmu,
vyžaduje si to individuálny prístup. Snažíme sa zistiť o firme a firemnej kultúre čo najviac. Samozrejme je rozhodujúci aj rozpočet a nakoniec aj to, aký sortiment vieme reálne ponúknuť.

Najskôr vytvoríme prototyp a až po odsúhlasení klienta zadávame do výroby väčšie množstvo výrobkov. Prezentujeme sa aj tým, že každý kus vo viacerých balíčkoch bude iný. Dokonca sa môžu jednotlivé produkty líšiť aj farebne, motívom či tvarom. Je to preto lebo do umeleckého cítenia remeselníka nijako nezasahujeme. Dáme mu len tému a našu základnú víziu.

Ktorý z balíčkov majú zákazníci najradšej? A ktorý je váš najobľúbenejší a prečo?

Nie je to ešte tak dobre merateľné, náš sortiment nie je veľký. Ale zatiaľ máme obľúbený krásny kozmetický balíček. Obsahuje nádherne ručne vyrobené drevené zrkadielko (Duša dreva), kvalitné certifikované mydlo (Sapotheca), ručne robený uteráčik z našej dielne, keramickú mydelničku od (Romanky Pitekovej) alebo z (Keramickej dielne Hemka).

Všetko je zabalené v kozmetickej taštičke (Ateliér u Lujzy) a zdobí ju krásna dekoratívna plstená ozdoba (Atelier Michael).

Našou novinkou je OBDAROVNÍČEK darček, ktorý nielen dostanete, ale môžete ním obdarovať ďalšie osoby na ktorých vám záleží.

Chceme vymýšľať ďalšie krásne jedinečné podarovníčky a myšlienky, ktoré budú šíriť slovenské remeslo, možno aj do sveta 🙂

Okrem podarovníčkov máte aj zaujímavý projekt Veci nepadajú z neba. Čo si pod ním môžeme predstaviť? Ako funguje?

Veci nepadajú z neba je projekt venovaný dnešným deťom. Ja sama som
mama a vidím, že deti sú fantasticky zručné. Ich pršteky však dokážu zázraky len na tabletoch a smartfónoch. Horšie je to s jemnou motorikou. Dôležité je im ukázať, že s rukami dokážu spraviť omnoho zaujímavejšie veci. A oni sa vedia z toho naozaj veľmi tešiť.

Robíme osvetu o remesle formou remeselných dielní na školách,
podujatiach a jarmokoch
. Je to len a len na nás, aký impulz im dáme. A
aká spomienka v nich o 20 rokov spôsobí to, že ich ručná tvorba bude
napĺňať tak, ako nás v Za oblôčkom.

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre