Raz za čas na mojom blogu pribudne článok, v ktorom nenájdete rady a tipy pre vaše podnikanie. Ale prezradím vám v ňom niečo zo svojho sveta. A presne taký deň dnes nastal 🙂 . Je tu ďalší článok z kategórie Zo života handmade tvorcu.
Keď som minule uvažovala aké handmade výrobky si kupujem najčastejšie, odpoveď bola jasná v prvej sekunde. Jednoznačne ručne robenú kozmetiku. Dôvodom je zdravotné, etické, ekologické aj estetické hľadisko 🙂 .
Som celiatička, s krásne dlhým zoznamom alergií. Takže lepok, parfum a ďalšie zložky, ktoré nájdete v bežnej kozmetike, v tej mojej nemajú čo hľadať. Ak by sa do nej predsa len nejaká zatúlala, moja pleť mi to dá 100% vedieť.
Etické hľadisko zahŕňa netestovanie na zvieratách a vegánske zloženie (bez živočíšnych zložiek). Nevidím dôvod prečo by v 21. storočí malo trpieť akékoľvek zviera len preto, že sa chceme umyť alebo nakrémovať. Existuje obrovské množstvo značiek, ktoré tieto 2 podmienky spĺňajú. Je iba na nás, ktorú si vyberieme.
Z ekologického hľadiska pozerám najmä na obal výrobku. Možno vás to prekvapí, ale papierové či kompostovateľné balenie už nie je raritou.
A na záver z môjho dlhého zoznamu vlastností. Vždy uprednostním handmade výrobu pred veľkou spoločnosťou. A slovenský výrobok pred zahraničným.
Ak sa vám zdá, že výrobky, ktoré by splnili všetky vyššie uvedené požiadavky ani neexistujú. Som rada, že vám ich môžem predstaviť 🙂 . Rozdelila som ich do kategórií podľa používania.
Všetky výrobky vám odporúčam z vlastných skúseností. Článok nie je podporovaný žiadnou spomínanou značkou.
Mám 3 obľúbené šampóny, ktoré striedam. Všetky sú tuhé. Prvé dva sú od značky Ponio – Orient chai a Tea tree & lemongras (ponio.sk). Zabalené sú v papierovom obale.
A ďalší vyrába slovenská značka 2SIS cosmetics. Názov šampónu LØVENDER (2sis.sk / DM drogérie). Zabalený v papierovom obale, ktorý je možné kompostovať aj separovať.
Ak ste ešte tuhý šampón neskúsili, nemusíte sa toho vôbec obávať. Jediný rozdiel je naozaj iba v konzistencii. Tuhý šampón vaše vlasy rovnako zbaví nečistôt. Pri použití vytvára penu ako klasický šampón a vôňou sa vyrovná každému zabalenému v plaste. Použitie je úplne jednoduché. Stačí niekoľkokrát prejsť po mokrých vlasoch.
Aj napriek tomu, že mám dlhé a naozaj husté vlasy, kondicionér nepoužívam. Po používaní jedného z tých troch šampónov ani nemusím.
Namiesto masky na vlasy používam Organický kokosový olej od Soaphoria (soaphoria.sk). Je to najlepší kokosový olej aký som vyskúšala. Stačí ho naniesť na vlasy a nechať pôsobiť aspoň 20 minút. Balenie sklo.
Okrem sklenených obalov má Soaphoria recyklačný program, v rámci ktorého môžete obaly vrátiť. A dostanete zľavu na ďalší nákup.
Tekutý sprchový gél som už dávno nahradila tuhým mydlom. Rovnako ako pri starostlivosti o vlasy, u mňa nájdete mydlá od Ponio a 2Sis. Ale tiež mydlá Vonai (Vonai.sk) a vegánsku radu mydiel od značky Musk (Musk.sk).
Všetky značky balia svoje mydlá do papierových obalov.
Tip pre pánov: Výrobcovia prírodnej kozmetiky nezabudli ani na vás. Vyskúšajte napríklad mydlo Pánsky klub (Ponio), Džentlmen alebo Pán Božský (Musk) a Muž (Soaphoria).
Moja pokožka bohužiaľ vyžaduje častú hydratáciu. Striedam niekoľko produktov podľa nálady a dostupnosti v našej kúpeľni.
Prvým je regeneračný krém Atopic od značky Savon (Savon.sk). Aj napriek malému baleniu, v sebe ukrýva dostatok hydratácie pre celé telo. Pozor naozaj nanášať na vlhkú pokožku.
Masážna kocka od Ponio. Obľúbila som si ju najmä preto, lebo sa hneď pri dotyku s pokožkou začne roztápať. A krásne vonia.
A tretím je obyčajné Bambucké maslo od českej značky Purity Vision ( Purityvision.sk / DM drogérie).
Kvalitný peeling si ľahko vytvoríte doma, rovnako ako ja. Môj recept je organický kokosový olej (Soaphoria) zmiešaný s obyčajnou pomletou kávou, ktorú kúpite v ktorýchkoľvek potravinách. A hotovo.
Vymeňte penu či gél za kokosový olej. Ušetríte prírodu aj peňaženku a vaša pleť bude krásne hebká.
Dekoratívna kozmetika musí u mňa spĺňa rovnaké podmienky ako tá bežná. Vďaka tomu na jej odlíčenie nepotrebujem žiadny špeciálny prípravok. Úplne postačí teplá voda na odličovacom tampóne.
Namiesto klasických jednorázových odličovacích tampónov používam látkové od 2Sis. Alebo háčkované od zivotbezodpadu.sk. Po použití ich odkladám a naraz vyperiem v práčke. Vydržali mi už viac ako pol roka a stále nevyzerajú, že by sa blížil ich koniec.
Ušetrené peniaze za jednorázové tampóny môžete investovať napríklad do propagácie svojej značky.
Produkt na čistenie pleti bol jedným z posledných, ktorý som nahradila za prírodnú variantu. Dôvodom bolo, že aj napriek skúšaniu, som nemohla nájsť taký, ktorý by mi vyhovoval.
Všetko sa zmenilo keď som objavila Carbone – prírodné čistiace mydlo s aktívnym uhlím (Soaphoria.sk). Používam ho už niekoľko mesiacov a neplánujem ho vymeniť za žiadny iný.
Pleť krásne vyčistí a hneď po niekoľkých dňoch vidíte zmenu. Dôležité je po jeho použití, pleť dobre hydratovať.
Na hydratáciu pleti som vyskúšala desiatky prírodných produktov od rôznych značiek. Od olejov až po krémy. Momentálne medzi moje najobľúbenejšie patria tieto dva:
Argánový olej (Soaphoria.sk). Pri dlhodobom používaní na svojej pleti vidím a cítim zmenu. Pomáha pri vyhladení vrások, aj keď ich možno nikto okrem vás nevidí 🙂 . A obsahuje množstvo látok, ktoré pomáhajú hydratovať a vyživovať pleť.
Mne osobne viac vyhovuje jeho používanie večer pred spaním. Pretože olej a ranný makeup, aspoň pre mňa nejde dokopy.
Posledné týždne testujem pleťový krém RICH od NAOMI BIOCosmetics (Naomibiocosmetics.sk / DM drogerie). Je to slovenská značka prírodnej kozmetiky, ktorá má ako jediná na Slovenku HCS certifikát. Ten zaručuje, že produkt ani žiadna z jeho zložiek nebola testovaná na zvieratách.
Prvým dobrým znamením bolo, že počas prvých troch dní, som neobjavila žiadne príznaky alergickej reakcie. Čo je u mňa pri testovaní novej kozmetiky celkom časté.
Už po niekoľkých použitiach pleť viditeľne hydratuje a zanecháva ju hebkú a sviežu. Tento krém môžem určite odporučiť.
Samozrejme toto sú iba niektoré handmade kozmetické značky, ktoré na Slovensku máme. Akú ručne robenú kozmetiku používate vy? Alebo nejakú vyrábate?
Podeľte sa s nami v komentároch, ktorá je vaša obľúbená. Alebo ak nejakú vyrábate, prečo by sme mali sme mali vyskúšať tú vašu.