Profesionálna účtovníčka áno alebo nie?

Veľa malých podnikateľov sa snaží na začiatku podnikania minimalizovať svoje náklady. Množstvo činností vykonávajú vlastnými silami alebo s pomocou rodiny. Je to v poriadku. Veď podnikanie je najlepší sebarozvoj. Ale je rozumné pustiť sa aj do účtovníctva?

Na túto otázku ste odpovedali vy zo svojich skúseností. V novej rubrike Ateliér odpovedí na Instagrame každý štvrtok neodpovedám na vaše otázky ja, ale vy. Tvorcovia, remeselníci, umelci a menší podnikatelia radia vám a vy môžete poradiť im. Čo si myslia o tejto téme?

Moja vlastná skúsenosť a rady na konci článku.

Kto vám robí účtovníctvo?

V ankete (štvrtková rubrika Ateliér odpovedí):

 • 52% odpovedalo, že im účtovníctvo robí profesionálna účtovníčka alebo firma.
 • 16% účtovníctvo bezplatne vyrieši u kamarátky alebo rodiny.
 • 32% si robia účtovníctvo samé. Ale následné odpovede boli „Som účtovníčka“, „Mám to vyštudované tak prečo nie“ a „Vyštudovala som účtovníctvo.
Účtovníčka pri začatí podnikanie

Aké sú náklady na účtovníčku?

V ankete som sa pýtala aj aké mesačné náklady má malá značka – firma na účtovníčku. Tu sú priemerné výsledky.

 • 93% – menej ako 60 Eur mesačne
 • 7% – medzi 60 – 100 Eur mesačne
 • 0% – viac ako 100 Eur mesačne
Oplatí sa účtovníčka

Kedy si začať hľadať účtovníčku / profesionálnu firmu?

Keď ste sa rozhodli využiť služby profesionálov je určite dobré hľadať tých správnych hneď na začiatku podnikania alebo najneskôr pred prvým daňovým priznaním. Výhodou na začiatku podnikania je určite možnosť dohodnúť sa:

 • ako často a akým spôsobom budete dodávať doklady,
 • ktoré doklady potrebujete a ktoré nie,
 • akým spôsobom spolu budete komunikovať (napríklad iba elektronicky),
 • zodpovedania na všetky vaše otázky.

Spraviť si účtovnícky kurz alebo to nechať na profesionálov?

Uvažujete nad tým, že si spravíte účtovnícky kurz a budete si účtovníctvo robiť sama? Pozrite sa, čo vám radia iný podnikatelia:

 • 17% vám radí spraviť si účtovnícky kurz
 • 83% vám radí nechať to na profesionálov

Je lepšie hľadať špecializovaného účtovníka pre predaji handmade výrobkov?

Pri predaji na Slovensku na tom až tak nezáleží. Pravidlá pre rôzne druhy podnikania (živnosť, S.r.o., slobodné povolanie) sú rovnaké bez ohľadu aký tovar predávate. (Existujú špeciálne druhy tovarov s výnimkami. Handmade výrobky medzi nich väčšinou nepatria.)

Ale ak chcete predávať do zahraničia (napríklad cez Etsy) je dobré hľadať niekoho, kto s kým už má skúsenosti.

Z mojich skúseností

Projekt Som handmade tvorca funguje už viac ako 9 rokov a nie je to moje prvé podnikanie. Viete koľko rokov som si robila účtovníctvo sama? Ani jeden. Účtovníčku som si našla ešte predtým, ako som založila svoju prvú S.r.o. Prečo?

Úprimne v tej chvíli (a ani teraz) by mi ani nenapadlo robiť si účtovníctvo sama. Najväčším dôvodom je čas. Hodiny, ktoré by som musela stráviť hľadaním, študovaním a následným spracovávaním účtovných dokladov radšej investujem do rozvoja podnikania. Do vytvárania nových produktov, do predaja a propagácie. Do činností, ktorými si nielen na profesionálnu účtovníčku alebo účtovnú firmu zarobím.

Samozrejme základ a pravdepodobne aj podstatne viac ako základ ovládam. Ale účtovníctvo nie je téma, ktorá by ma zaujímala a už vôbec nie je mojou vášňou. Nie je preto lepšie nechať to na niekoho, pre koho vášňou je? Sledovanie všetkých zmien by bolo pre mňa záťažou, ale pre iného je to radosť.

Ďalším dôvodom sú prípadné pokuty. Ak spravíte chybu pri vytváraní príspevku na sociálne siete, vlastne sa nič nestane. Ale keď ju spravíte v účtovníctve. Môže vás čakať menšia, ale aj väčšia pokuta.

Takže strávim hodiny študovaním niečoho, čo ma nebaví a ešte zaplatím pokutu, ak sa pomýlim. Neviem ako vám, ale mne to zmysel nedáva. Pritom existuje niekto, kto to urobí správne a práca ho bude tešiť.

Ak je ale naopak účtovníctvo téma, ktorá vás zaujíma. Alebo ste to napríklad študovali, choďte do toho. Ak vás však čakajú hodiny nudného študovania s nejasným výsledkom, nechajte to radšej na profesionála.

Neexistuje stopercentný a jediný správny návod na podnikanie. Robte to tak, ako vám to najviac vyhovuje.

Ja sa budem venovať svojej téme a budem vám naďalej pomáhať predávať vaše handmade výrobky.

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre