Ivanu Gemzickú som spoznala pred niekoľkými mesiacmi vďaka jej výnimočnému projektu. Učí vzácnu techniku paličkovania, ale pozor nestretnete ju osobne. Jej kurzy prebiehajú online. V dnešnom handmade rozhovore vám porozpráva o svojich začiatkoch. Prečo si paličkovanie zamilovala a ako sa túto techniku môžete naučiť aj vy z pohodlia domova.
Naučiť sa paličkovať bolo dlho mojím snom. Na začiatku som sa pokúšala prihlásiť do kurzov, ktoré organizovali kultúrne strediská, ale vždy mi chodili zamietavé odpovede. Kurzy mali kapacitu 10 osôb a pre mňa nikdy nebolo miesto.
Zlom nastal v roku 2000 keď som našla inzerát na dovolenkový kurz v Španej Doline.
Výnimočný bol v tom, že nás paličkovať učili babičky. Z každého ich slova bola predovšetkým cítiť láskavosť, ženskosť a úcta k tradícií.
Keď nám jedna z nich na konci týždňa povedala: „…ženy, každej jednej vám to paličkovanie pasuje„, bolo to pre mňa veľké vyznamenanie a nezabudnuteľný pocit. A to jeden z dôvodov, prečo paličkovanie šírim ďalej.
Svoju zbierku čipiek som založila v roku 2003. Bolo to obdobie kedy som si plnila sen. Naplno som žila čipkárskou dielňou, ktorú som vtedy prevádzkovala.
Dielňa bola len krehko v zisku. Aby som sa uživila musela som aj normálne pracovať. Dnes ako matka a manželka už radšej svoje aktivity prevádzkujem on-line.
Okrem klasickej čipky, šperkov, obrazov, vianočných a veľkonočných ozdôb sa môže paličkovať všetko, čo je nakreslené na papieri.
Papier s návrhom voláme predloha na paličkovanie. Ak chceme napríklad paličkovanú časť šiat, na strih ju nakreslíme presne v želaných tvaroch a môžeme paličkovať. Možnosti sú nekonečné.
Ďalšie možnosti poskytuje výber materiálu. Zaujímavý paličkovaný originál je napríklad v priestoroch firmy Etsy.
Na zabezpečenie súkromia medzi zasklenými kanceláriami v strede otvorených priestorov vytvorili z čipky abstraktné tvary, ktoré neobmedzili príliv svetla do priestorov. Čipky sú upaličkované z materiálov od predajcov na Etsy.
Najradšej paličkujem široké historické čipky. Sú náročné, ale súčasne je to absolútny relax. Vyžadujú sústredenie, ktoré ma donúti vypnúť a sústrediť sa iba na čipku.
Rada čipky aj kreslím. Je to tiež náročné na sústredenie. V online kurze pre pokročilých a v mesačnom online klube sa to so študentkami učíme.
Online kurz je postavený tak, aby sa mohol naučiť paličkovať aj úplný začiatočník. Spoločne prejdeme cez základy s postupným nabaľovaním vzorov. Vďaka tomu sa paličkovať naučí každý svojim vlastným tempom v pohodlí domova.
Na jednu lekciu máme dva týždne. Obsah lekcie je rozdelený do jednotlivých krokov, ktoré sú postupne sprístupňované v pondelok, v stredu a v piatok.
Každú druhú nedeľu, po ukončení lekcie, máme BONUS – zapracovanie čipky, ktorú sme v lekcii robili do úžitkového predmetu: do veci, ktorú si užijeme.
Pri spustení online kurzu som za hlavnú výhodu považovala jeho dostupnosť. Po čase ako online kurz beží, mi o jeho výhodách už veľa napísali moje online študentky:
Paličkovanie ON-LINE beží druhý rok a študentiek je tam ako v dvoch plnších ročníkoch vo väčšej škole. Väčšina z nich absolvovala online kurz pre začiatočníkov a pokračujú v kurzoch pre pokročilých alebo v ONLINE Klube paličkovania, ktorý máme tento rok od mája.
Na začiatku sa možno trochu obávajú, či tomu cez internet budú rozmieť. Pre ženy nad 35 rokov nie je celkom bežné učiť sa cez online kurz čokoľvek. Po prvých dňoch obavy opadnú.
Vidia, že ku všetkému sú napísané vyučovacie texty a na pracovných videách je natočené celé paličkovanie vzoru po častiach – nemusia hľadať v dlhom videu niekde v strede čo potrebujú.
Online kurz absolvovali ženy v rôznom veku, s rôznym rodinným zázemím aj pracovným nasadením. Dokonca z rôznych krajín. Väčšinou sa učiteľky vyjadrili, že je metodicky veľmi dobre spracovaný. Takú referenciu by som si ani nevedela vypýtať.
Aj keď som si na metodike kurzu dala záležať, nič som nenechávala na náhodu. Absolvovala som doplňujúce vzdelávanie „Lektor vzdelávania dospelých“.
Pred prázdninami v máji som na skúšku otvorila ONLINE Klub paličkovania. Teraz v septembri v klube pokračujeme. Pracujeme s tým, čo už vieme z online kurzu pre začiatočníkov a posúvame sa ďalej. Práve pripravujem program na ďalšie mesiace.
Keď príde nová téma, spontánne k nej vznikne aj online kurz. Tak vznikol pred prázdninami Šperkový špeciál.
Šperk bola téma júnového online klubu, ale nabalila som ho trochu viac ako bol pôvodný zámer. Tak vznikol online kurz, v ktorom sa dá naučiť paličkovať náušnice, náramok, náhrdelník a brošňa – aj s detailným zapracovaním šperkových komponentov.
V online kurze máme aj ženy, ktoré žijú mimo Slovenska. Mojím snom aj cieľom je uľahčiť a sprístupniť štúdium každému, kto má záujem naučiť sa paličkovať.
Ukážem presný návod ako pri organizovaní handmade kurzov postupovať. Od nájdenia správneho miesta až po určenie ceny.