Využívate reklamu na Facebooku alebo Instagrame? Predávate na zahraničných handmade portáloch? Alebo sa na to iba chystáte? Ak áno, je vašou povinnosťou stať sa platcom DPH podľa § 7a.
V prípade, že ste klasický platca DPH podľa § 4, tento článok nie je pre vás. Môžete ho pokojne preskočiť.
Facebook, Instagram, Google, zahraničné handmade portály… to sú spoločnosti, ktoré nemajú sídlo na Slovensku, ale v iných členských štátoch Európskej únie. A preto existuje samostatný paragraf zákona ( §7a zákona č.222/2004 Z.z o dani z pridanej hodnoty ), ktorý upravuje pravidlá odvádzania DPH.
Dobrou správou je, že nezaplatíte nič navyše. Zahraničné spoločnosti vám vystavia faktúru bez DPH. A vy sumu DPH, ktorú by ste zaplatili zahraničnej spoločnosti, zaplatíte na Slovensku.
Vďaka prenesenej daňovej povinnosti môžete ešte ušetriť. Napríklad ak využijete služby v štáte, ktorý má vyššiu DPH ako na Slovensku, zaplatíte iba slovenských 20%.
Tou zlou správou je, že vás čaká ďalšia administratívna povinnosť. Ale nemusíte sa báť. Tak ako pri všetkom, najhoršie sú začiatky. Potom to už pôjde automaticky.
1. Ako prvé musíte navštíviť váš Daňový úrad so žiadosťou o registráciu pre daň podľa § 7a zákona č.222/2004 Z.z o dani z pridanej hodnoty. Nájdete ju napríklad tu >>>
2. Daňový úrad vám vystaví „Osvedčenie o registrácií pre daň z pridanej hodnoty príjemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu“ a pridelia vám vlastné IČ DPH. Osvedčenie by vám mali vystaviť do 7 dní od prijatia žiadosti.
Dôležité: Vlastné IČ DPH by ste mali mať ešte pred prvým využitím služby zo zahraničia.
3. Nové IČ DPH zadajte medzi svoje fakturačné údaje všetkých zahraničných firiem, ktorých služby využívate. Alebo u ktorých nakupujte tovar.
4. Po skončení mesiaca podáte daňové priznanie na slovenský Daňový úrad so všetkými zahraničnými faktúrami. Pozor faktúry od slovenských dodávateľov do tohto daňového priznania nepatria.
5. A do 25 dňa, nasledujúceho mesiaca po využití služby, zaplatíte vypočítanú výšku dane.
6. Ak v niektorom mesiaci nevyužijete žiadnu službu od zahraničnej firmy, daňové priznanie podávať nemusíte.
Samozrejme najjednoduchšie čo môžete spraviť, je nechať celý proces na svoju účtovníčku. Rovnako to robím aj ja.
Ak už platcom DPH podľa paragrafu 7 ste, nakupujete materiál od zahraničnej firmy členského štátu EU použitím prideleného IČ DPH. Postup je rovnaký. Dodávateľ vám vystaví faktúru bez DPH a vy odvediete DPH na Slovensku.
Ak platca DPH podľa paragrafu 7 nie ste, kvôli nákupu materiálu sa musíte zaregistrovať pred prekročením sumy 14 000 Eur bez DPH v konkrétnom kalendárnom roku.
Verím, že som vám článkom pomohla. Tak ako všetky moje články, napísala som ho čo možno najjednoduchšie. A uviedla som najmä informácie, ktoré vám pomôžu v reálnej praxi.