Článok na túto tému som nemala v pláne. Ale v poslednom období sa veľmi zvýšil počet vašich otázok týkajúcich sa legislatívy pri predaji handmade výrobkov. A dôvodom je strach z kontroly z Daňového úradu, ktoré sú podľa vašich slov v poslednej dobe rozšírené.
Tak som začala pátrať. A naozaj v mnohých skupinách na Facebooku a iných portáloch nájdete diskusie na tému „Mala som kontrolu z Daňového úradu“. „Moja známa mala kontrolu z Daňového úradu“. „Udala ma zákazníčka“…
Všetky diskusie som si zo záujmom prečítala a rozhodla som sa napísať článok. Nájdete v ňom najčastejšie a najbizarnejšie otázky a námietky s mojimi odpoveďami.
Ak predaj svojich výrobkov ešte nemáte legalizovaný, určite čítajte až do konca.
Keď sa rozhodnete legalizovať svoj predaj vyhnite sa internetovým a Facebook diskusiám. 90% informácií v nich sú „jedna známa povedala“. A bohužiaľ sú nesprávne, nepresné alebo neúplné.
To že to tak robí známa vašej známej, nemusí byť správne riešenie pre vás.
Informácie sa takýmto ústnym alebo internetovým podávaním správajú ako v tej detskej hre telefón. Na začiatku sú možno správne, ale keď prídu k vám ich význam je úplne iný.
Najhoršie je, keď do diskusie vstúpi niekto s relevantnými informáciami a ostatní mu neveria.
Videla som to v jednej skupine. Pani veľmi dobre vysvetlila základ legislatívy. No bohužiaľ pod jej vysvetlením sa objavilo množstvo až nenávistných komentárov, že „to nie je pravda lebo moja známa…“.
Nie je dôležité koľko predávate, ale že predávate. Akýkoľvek opakovaný predaj je už podnikaním. Aj keď sú to 3 kusy za mesiac.
Nie neexistuje 500 eurová hranica pre predaj handmade výrobkov. Táto hranica sa týka príležitostného príjmu a predaj handmade výrobkov pod neho určite nepatrí.
Presne takéto komentáre vás môžu dostať do problémov. Zelenina, ovocie a podobne je možné za istých okolností predávať ako predaj z dvora. A platia na neho úplne iné pravidlá. Handmade výrobky predaj z dvora nie sú!
Nie je podstatné či predávate cez Facebook, Instagram, svoju web stránku, handmade portál alebo osobne… zákony platia pre všetkých a všade.
Ja predávam elektronické knihy, ktoré vám pri predaji pomáhajú. Tiež konzultácie a dávam vám rady… Tiež by som si mohla povedať, že je to len tak. Pretože to nie sú fyzické produkty. Ale vystavujem faktúry, mám účtovníčku a platím dane…
Vo Facebook skupinách zameraných na predaj handmade výrobkov sú tisíce až desiatky tisíc ľudí. Prečo si myslíte, že pracovníci Daňového úradu nemôžu byť medzi nimi?
Alebo sa v prípade riešenia podnetu nemôžu do konkrétnej skupiny pridať? Určite vedia používať internet a nemajú na úvodnej fotografií nápis „Som daňovák“ 🙂
Ako začať predávať svoje výrobky podľa zákona nájdete tu >>>
Určite ste zachytili vo Facebook skupinách vetu „cena do správy“. Pretože veľa predajcov si myslí, že keď neuvedie pri inzeráte ceny, nie je možné ich prichytiť.
Ale zabudli na dôležitú vec. Práve zákazník, ktorému nepošlete s výrobkom faktúru (alebo ju nezašlete elektronicky) môže na vás podať podnet na Daňový úrad alebo v prípade iných pochybností aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu.
A ešte jedna „zlá“ správa: od Od januára 2023 vstúpila na Slovensku do platnosti novela zákona č. 250/2022, podľa ktorej musia predajné portály automaticky poskytovať informácie o svojich predajcoch Finančnej správe (Daňový úrad). Predajné portály sú všetky handmade portály Sashe, Robene, Čo dokáže mama, Jaspravim… platí to aj pre zahraničné portály.
„Slováci inému nedoprajú.“ „Prečo sa nestarajú o seba.“ A ďalšie až nenávistné komentáre a priania všetkého zlého.
Veľa predajcov sa cíti ukrivdene ak ich niekto upozorní na porušovanie zákona. A nerozumie prečo by práve on alebo ona mali niečo štátu platiť keď LEN predávajú.
Dôvod je ten, že „len predaj“ je podnikanie. A každý kto podniká, v akejkoľvek oblasti, by mal platiť zákonom stanovené poplatky, odvody a dane.
Rovnako je to so zamestnancami. Stačí keď sa pozriete na akúkoľvek výplatnú pásku.
Môžeme na to nadávať, môžeme sa rozčuľovať a písať nenávistné komentáre v internetových diskusiách. Ale nič na tom nezmeníme! Ak chceme v konkrétnom štáte žiť a podnikať, bez dodržiavania zákonov a pravidiel to nepôjde.
Ja sa nerada vyjadrujem k politike. Môj blog o tom ani nie je. Poviem len to, že ak chceme žiť v slušnej krajine, musí každý začať sám od seba.
A keď sa naozaj stane, že dostanete kontrolu argument „Aj politici kradnú“ určite neobstojí.
„Čo ak nebudem mať z čoho platiť odvody a dane?“ Určite nepredám dosť.“…
To či si zarobíte alebo nezarobíte na odvody, dane a poplatky záleží iba na vás. Na kvalite vašich výrobkov a správnosti predaja a propagácie.
Preto mojou radou je, že ak sa chcete živiť svojou tvorbou choďte do toho naplno. Legalizujte svoj predaj a využite všetky možnosti, ktoré vám internet ponúka.
Nebude to na začiatku ľahké, ale jedného dňa nebudete ľutovať, že ste to aspoň neskúsili.
Dobrou správou je, že v tom nie ste sama. Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky. Radím vám ohľadom legislatívy, predaja aj propagácie.
Napísala som pre vás kompletného sprievodcu, v ktorom nájdete odpovede ako správne legalizovať svoj predaj a tiež podrobný postup ako úspešne predávať a zarobiť si nie len na všetky povinné poplatky.
Moju elektronickú knihu si už zakúpilo viac ako 1800 tvorcov, umelcov a remeselníkov. Nájdete ju tu >>>
A nezabudnite, že prekonanie strachu a dosiahnutie vlastných cieľov je ten najkrajší pocit 🙂 Dnes je ten správny deň >>>