Slobodný umelec, živnosť alebo s.r.o.?

Ak chcete svoje handmade výrobky predávať, je podľa zákona vašou povinnosťou svoj predaj legalizovať. Nie je pritom podstatné či chcete predávať cez internet, na trhoch alebo v obchode, legalizácií sa nevyhnete. 

Ale čo je výhodnejšie? Stať sa slobodným umelcom? Založiť si živnosť alebo prejsť priamo k s.r.o.? Nad touto otázkou ste sa už určite neraz zamýšľali.

Každá z foriem má svoje výhody aj nevýhody. Jedno však majú spoločné. Čakajú na vás administratívne a byrokratické povinnosti, ktoré si musíte splniť. No nebojte sa!

Aj keď na začiatku celý proces vyzerá desivo, krok po kroku ho určite zvládnete aj vy. Celý proces vybavovania som podrobne opísala v mojom e-booku >>>

Plán na 2016

Najčastejšie otázky

Spísala som pre vás odpovede na vaše najčastejšie otázky ohľadom legislatívy.

Aká forma podnikania je pre mňa najvýhodnejšia? (Živnosť, s.r.o. alebo slobodný umelec).

Všeobecná odpoveď na túto otázku neexistuje. Každá forma má svoje výhody aj nevýhody.

Záleží od vašej východiskovej situácie. Budete popri predaji svojich výrobkov ďalej pracovať? Ste na materskej / rodičovskej? a pod. Môže byť vaša výroba zahrnutá do slobodného povolania / slobodný umelec?

Slobodný umelec nemôže byť každý. Väčšina handmade výrobkov patrí do živnosti. Zjednodušene: ste umelec (maliar, sochár, zlatník a pod.) či remeselník? Môžete byť slobodný umelec. V opačnom prípade potrebujete živnosť alebo S.r.o.

Slobodný umelec má rovnaké daňové a odvodové povinnosti ako živnostník. Slobodným povolaním sa nevyhnete žiadnym poplatkom ani administratívnym povinnostiam.

Moja rada je aby ste zvážili, ktorá forma je pre vás dnes a bude aj v budúcnosti najvýhodnejšia. Podrobnú charakteristiku jednotlivých foriem, ich výhody aj nevýhody nájdete v mojom e-booku >>>

Predávam len 2-3 kusy mesačne. Musím svoj predaj legalizovať?

Odpoveď je určite áno. Podľa zákona nezáleží na tom koľko kusov mesačne / ročne predáte. Dôležité je, že predávate.

Ja predávam len na Facebooku. Je to v poriadku?

Nie je dôležité kde predávate. Či iba na Facebooku, Instagrame, inzertných portáloch… ak predávate bez povolenia, je to nelegálny predaj. A v prípade ak vás niekto udá alebo na vás narazí kontrola zo Živnostenského, Daňového úradu či Finančnej správy pokuta vás neminie.

Ceny píšem len do správy. Vtedy je to v poriadku?

Nie nie je. Ak neuvádzate ceny do popisu, ale píšete tajne do správy, vtedy ste sa len trocha schovali. Ale keď pošlete zákazníkovi výrobok a nepripojíte faktúru, hneď bude vedieť, že ide o nelegálny predaj. A môže na vás podať podnet na prešetrenie za nelegálny predaj.

Budem svoje výrobky predávať ako predaj z dvora.

Predaj z dvora je predaj výrobkov, ktoré ste doma dopestovali a máte navyše. Predaj handmade výrobkov medzi ne nepatrí.

handmade portál

Čo ak nezarobím ani na odvody?

To ako sa vám v podnikaní bude dariť, závisí len od vašej snahy a od kvality vašich výrobkov.

Ak sa rozhodnete predávať svoje výrobky, musíte rátať s tým, že to môže ale aj nemusí vyjsť. A úspech nepríde zo dňa na deň.

Podnikanie je proces, ktorý nejaký čas trvá. U každého je ten čas iný. Ale ak je to naozaj váš sen, mali by ste do toho určite ísť. Pretože človek väčšinou ľutuje to čo nespravil, ako to čo spravil.

A svoje podnikanie môžete kedykoľvek prerušiť alebo úplne zrušiť.

Dobrou správou je, že v tom nie ste sama. Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky. Radím vám ohľadom legislatívy, predaja aj propagácie.

Napísala som pre vás kompletného sprievodcu, v ktorom nájdete odpovede ako správne legalizovať svoj predaj a tiež podrobný postup ako úspešne predávať a zarobiť si nie len na všetky povinné poplatky.

Moju elektronickú knihu si už zakúpilo viac ako 1800 tvorcov, umelcov a remeselníkov. Aktualizovaná je pre tento rok. Nájdete ju tu >>>

A nezabudnite, že prekonanie strachu a dosiahnutie vlastných cieľov je ten najkrajší pocit 🙂 Dnes je ten správny deň >>>

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre