Handmade rozhovor: Ivana Gemzická paličkuje online. Pridajte sa k nej aj vy.

Ivanu Gemzickú som spoznala pred niekoľkými mesiacmi vďaka jej výnimočnému projektu. Učí vzácnu techniku paličkovania, ale pozor nestretnete ju osobne. Jej kurzy prebiehajú online. V dnešnom handmade rozhovore vám porozpráva o svojich začiatkoch. Prečo si paličkovanie zamilovala a ako sa túto techniku môžete naučiť aj vy z pohodlia domova.

Ako si sa dostala k paličkovaniu? Kto ťa túto techniku naučil?

Naučiť sa paličkovať bolo dlho mojím snom. Na začiatku som sa pokúšala prihlásiť do kurzov, ktoré organizovali kultúrne strediská, ale vždy mi chodili zamietavé odpovede. Kurzy mali kapacitu 10 osôb a pre mňa nikdy nebolo miesto.

Zlom nastal v roku 2000 keď som našla inzerát na dovolenkový kurz v Španej Doline.

Výnimočný bol v tom, že nás paličkovať učili babičky. Z každého ich slova bola predovšetkým cítiť láskavosť, ženskosť a úcta k tradícií.

Keď nám jedna z nich na konci týždňa povedala: „…ženy, každej jednej vám to paličkovanie pasuje„, bolo to pre mňa veľké vyznamenanie a nezabudnuteľný pocit. A to jeden z dôvodov, prečo paličkovanie šírim ďalej.

Ako si po kurze pokračovala?

Svoju zbierku čipiek som založila v roku 2003. Bolo to obdobie kedy som si plnila sen. Naplno som žila čipkárskou dielňou, ktorú som vtedy prevádzkovala.

Dielňa bola len krehko v zisku. Aby som sa uživila musela som aj normálne pracovať. Dnes ako matka a manželka už radšej svoje aktivity prevádzkujem on-line.

Mnohí si nevedia predstaviť, aké výrobky je možné paličkovaním vytvoriť. Čo všetko si môžeme upaličkovať?

Okrem klasickej čipky, šperkov, obrazov, vianočných a veľkonočných ozdôb sa môže paličkovať všetko, čo je nakreslené na papieri.

Papier s návrhom voláme predloha na paličkovanie. Ak chceme napríklad paličkovanú časť šiat, na strih ju nakreslíme presne v želaných tvaroch a môžeme paličkovať. Možnosti sú nekonečné.

Ďalšie možnosti poskytuje výber materiálu. Zaujímavý paličkovaný originál je napríklad v priestoroch firmy Etsy.

Na zabezpečenie súkromia medzi zasklenými kanceláriami v strede otvorených priestorov vytvorili z čipky abstraktné tvary, ktoré neobmedzili príliv svetla do priestorov. Čipky sú upaličkované z materiálov od predajcov na Etsy.

Čo najradšej paličkuješ ty? A prečo?

Najradšej paličkujem široké historické čipky. Sú náročné, ale súčasne je to absolútny relax. Vyžadujú sústredenie, ktoré ma donúti vypnúť a sústrediť sa iba na čipku.

Rada čipky aj kreslím. Je to tiež náročné na sústredenie. V online kurze pre pokročilých a v mesačnom online klube sa to so študentkami  učíme.

Tvoj online kurz bol prijatý medzi projekty zvýrazňujúce kultúrne dedičstvo a získal oprávnenie používať značku ERKD – Európsky rok kultúrneho dedičstva. Ako tvoj kurz prebieha?

Online kurz je postavený tak, aby sa mohol naučiť paličkovať aj úplný začiatočník. Spoločne prejdeme cez základy s postupným nabaľovaním vzorov. Vďaka tomu sa paličkovať naučí každý svojim vlastným tempom v pohodlí domova.

Na jednu lekciu máme dva týždne. Obsah lekcie je rozdelený do jednotlivých krokov, ktoré sú postupne sprístupňované v pondelok, v stredu a v piatok.

Každú druhú nedeľu, po ukončení lekcie, máme BONUS – zapracovanie čipky, ktorú sme v lekcii robili do úžitkového predmetu: do veci, ktorú si užijeme.

Aké má takáto forma výuky najväčšie výhody?

Pri spustení online kurzu som za hlavnú výhodu považovala jeho dostupnosť. Po čase ako online kurz beží, mi o jeho výhodách už veľa napísali moje online študentky:

  • Nemusia čakať, pokiaľ prídu na rad. Videonávod si môžu pozrieť ihneď a koľko krát potrebujú. Vždy sa pobavím, keď niektorá napíše: “Ešte šťastie, že sa to video nedá zodrať“.
  • Kurz je metodicky spracovaný tak, že náročnosť vzorov pomaly stúpa a ženy sa postupne posúvajú dopredu.
  • V uzatvorenej facebookovej skupine online študentky zdieľajú fotografie svojich prác a tým sa navzájom posúvajú a podporujú.

Tento september otváraš  online kurz pre začiatočníkov už 6.krát. Koľko ľudí prešlo tvojimi kurzami?

Paličkovanie ON-LINE beží druhý rok a študentiek je tam ako v dvoch plnších ročníkoch vo väčšej škole. Väčšina z nich absolvovala online kurz pre začiatočníkov a pokračujú v kurzoch pre pokročilých alebo v ONLINE Klube paličkovania, ktorý máme tento rok od mája.

Na začiatku sa možno trochu obávajú, či tomu cez internet budú rozmieť. Pre ženy nad 35 rokov nie je celkom bežné učiť sa cez online kurz čokoľvek. Po prvých dňoch obavy opadnú.

Vidia, že ku všetkému sú napísané vyučovacie texty a na pracovných videách je natočené celé paličkovanie vzoru po častiach – nemusia hľadať v dlhom videu niekde v strede čo potrebujú.

Online kurz absolvovali ženy v rôznom veku, s rôznym rodinným zázemím aj pracovným nasadením.  Dokonca z rôznych krajín. Väčšinou sa učiteľky vyjadrili, že je metodicky veľmi dobre spracovaný. Takú referenciu by som si ani nevedela vypýtať.

Aj keď som si na metodike kurzu dala záležať, nič som nenechávala na náhodu. Absolvovala som doplňujúce vzdelávanie „Lektor vzdelávania dospelých“.

Aké máš so svojimi paličkami plány do budúcnosti?

Pred prázdninami v máji som na skúšku otvorila ONLINE Klub paličkovania. Teraz v septembri v klube pokračujeme. Pracujeme s tým, čo už vieme z online kurzu pre začiatočníkov a posúvame sa ďalej. Práve pripravujem program na ďalšie mesiace.

Keď príde nová téma, spontánne k nej vznikne aj online kurz. Tak vznikol pred prázdninami Šperkový špeciál.

Šperk bola téma júnového online klubu, ale nabalila som ho trochu viac ako bol pôvodný zámer. Tak vznikol online kurz, v ktorom sa dá naučiť paličkovať náušnice, náramok, náhrdelník a brošňa – aj s detailným zapracovaním šperkových komponentov.

online kurze máme aj ženy, ktoré žijú mimo Slovenska. Mojím snom aj cieľom je uľahčiť a sprístupniť štúdium každému, kto má záujem naučiť sa paličkovať.

Všetky informácie o kurzoch nájdete tu >>>


Chcete aj vy úspešne usporiadať svoj vlastný kurz?

Ukážem presný návod ako pri organizovaní handmade kurzov postupovať.  Od nájdenia správneho miesta až po určenie ceny.

Všetko nájdete v mojom e-booku >>>

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre