Viete ako si v Amerike určujú ceny za handmade výrobky?

Nedávno som mala možnosť vypočuť si prednášku jednej úspešnej americkej handmade tvorkyne. Okrem vlastného tvorenia, zamestnáva aj niekoľko ľudí, ktorí vyrábajú pod jej značkou. To čo ma zaujalo, bol spôsob akým v Amerike určujú ceny za svoje handmade výrobky. Pre nich je bežný, pretože si svoju prácu a čas nadovšetko vážia. Bohužiaľ na Slovensku to tak veľmi často nie je. 

Cena každého handmade výrobku odzrkadľuje váš postoj k sebe samej. Reprezentuje to, ako si ceníte vlastnú prácu, skúsenosti a investovaný čas. Ak si ich nevážite vy, nebude to robiť ani zákazník.

Predávaním výrobkov pod cenu alebo v cene materiálu, neškodíte len sebe, ale aj všetkým handmade tvorcom. Tým, ktorí do svojich výrobkov vkladajú srdce, energiu a vyrábajú naozajstné originály.

Ak sa chcete skutočne živiť tým, čo vás naozaj baví, nikdy by ste svoje výrobky nemali predávať pod cenu.

Cena by sa mala skladať z troch základných častí:

1. Cena produktu

Tá zahŕňa materiál, ktorý ste na výrobu použili. Nezabudnite aj na poštovné náklady, pri objednávke materiálu cez internet. Ale tiež rozrátané náklady na pomôcky či iné potrebné nástroje.

2. Vaša hodinová mzda

Predstavte si, že nie ste handmade tvorca. Pracujete v úplne inej oblasti. S akou hodinovou mzdou (zahŕňajúcou aj všetky odvody, dane a poistenie, ktoré musíte odviesť štátu) by ste boli spokojná? Aká suma by pokryla vaše mesačné náklady na potraviny, bývanie, hypotéku, splátku auta a všetko ostatné?

V roku 2023 je na Slovensku minimálna hodinová mzda 4,023 Eur. Na výpočet čistej a hrubej mzdy vám poslúži napríklad táto kalkulačka >>>

3. Zisk

Zisk je to, čo odlišuje bežného zamestnanca od podnikateľa / živnostníka. Ak sa rozhodnete podnikať vašim cieľom by malo byť dosahovanie zisku. Vďaka zisku budete môcť vo svojom podnikaní pokračovať a naďalej ho rozvíjať.

A to je presne to čím sa americké handmade tvorkyne odlišujú od tých slovenských. Na svoj zisk nezabúdajú.

Ak ho do ceny výrobku zarátate aj vy, už by sa vám nikdy nemalo stať, že na svojom podnikaní prerobíte. Že nebudete mať peniaze na materiál, ďalšie vzdelávanie alebo rozšírenie svojho podnikania.

Čo to všetko znamená?

Pri určovaní ceny za svoj handmade výrobok musíte zarátať nie len všetky svoje náklady ( materiál a vlastnú mzdu zahŕňajúcu všetky dane, odvody a poplatky), ale aj zisk.

Pomôže vám tento vzorec:

(materiál + mzda) x zisk = cena produktu

Výška zisku a vašej mzdy záleží od toho, ako si viete cenu produktu pred zákazníkom „obhájiť.“ Prvým krokom je samozrejme kvalita a originálnosť výrobkov. To je v handmade tvorbe úplný základ.

A zvyšok záleží od vašej komunikácie, propagácie a marketingu. To určuje ako vás zákazníci budú vnímať a poznať.  Čím bude vaša značka známejšia a kvalitnejšia, tým bude stúpať aj hodnota vašich výrobkov. A aj vaša mzda a zisk.

A tieto pravidlá platia nie len v Amerike, ale aj na Slovensku, v Čechách aj všade na svete.


Chcete sa naučiť viac nielen o správnom určovaní cien?

Všetky informácie nájdete v mojom e-booku : Zarábajte online predajom handmade výrobkov. Na 210 stranách som pre vás spísala podrobný návod, plný praktických rád a fungujúcich tipov.

Nemusíte nikam chodiť, nič zložito vyhľadávať. Všetko si prečítate na jednom mieste.

Viac sa dozviete tu >>>

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre