Naplánujte si svoj handmade úspech aj v roku 2017

Chcete byť v roku 2017 v predaji vašich handmade výrobkov úspešná? Ak je vaša odpoveď áno, urobili ste prvý krok k tomu aby sa vám to naozaj podarilo. A teraz sa môžete pustiť do práce. Pretože váš úspech nezávisí na nikom inom iba na vás a vašich rozhodnutiach. Najskôr však musíte vedieť, čo vlastne chcete. 

Čo je to vlastne úspech

Zamysleli ste sa niekedy nad tým kedy je handmade tvorca úspešný? Alebo kedy môžete o sebe povedať „Som úspešná“? Kto určuje kritéria úspechu?

Možno máte vo svojom okolí niekoho komu sa skutočne darí.  No ona alebo on nie je so svojim životom úplne spokojný. A potom naopak je niekto koho by ste možno aj poľutovali, ale je šťastný, vyrovnaný a na nič sa nesťažuje.

Rozdiel medzi týmito dvoma ľuďmi je, že ten prvý ešte v živote nedosiahol to čo chce. A ten druhý to už má. Aj keď z vášho pohľadu to môže byť presne naopak.

Úspech nezávisí od toho, čo si o vás myslia druhý. Úspešný ste vtedy, ak sa vám darí plniť si vaše ciele.

Ako si správne určiť ciele

Áno aj na určovanie cieľov existuje správna stratégia, vďaka ktorej vám určovanie, ale aj plnenie cieľov pôjde oveľa jednoduchšie.

Vaše ciele by mali splniť tieto 4 základné princípy:

Konkrétne

Chcem byť úspešná. Alebo chcem zarábať veľa peňazí. To nie sú tie správne ciele. Koľko je to veľa?

Buďte konkrétna. Napríklad: mojim cieľom je za 12 mesiacov zarobiť predajom handmade produktov 500 Eur, alebo 1000 alebo 1500 Eur. Je to váš cieľ. Vy samy si ho môžete určiť.

Alebo cieľom môže byť: Chcem si do 2 mesiacov založiť vlastný eshop s handmade výrobkami.

Merateľné

Keď nebudete vedieť svoj cieľ odmerať nebudete vedieť, či sa vám podaril. Cieľ môžete určiť finančne. Koľko chcete zarobiť za mesiac / rok.  Alebo napríklad aj presným počtom objednávok.

Časovo ohraničené

Jedného dňa si založím blog. Ale kedy presne je „jedného dňa“ ? Zajtra? Budúci mesiac alebo za 10 rokov“?  Pri plánovaní cieľov si vždy určite čas dokedy to chcete stihnúť.

Za dobu, ktorú ste si určili, zhodnoťte či sa vám cieľ podaril. Ak áno pokračujte v tom čo robíte. Ak nie zamyslite sa nad tým prečo. Či bol váš cieľ reálny alebo ste si vyhradili málo času. Kde sa môžete zlepšiť. Všetko si podrobne zapisujte.

Realistické

Vy sama sa najlepšie poznáte. Viete koľko ste schopná zvládnuť, preto si najlepšie viete určiť aj svoje ciele.

Mojím odporúčaním však je posúvať sa stále vpred a prekonávať samu seba. Preto každý svoj cieľ zdvihnite ešte o jeden stupienok vyššie, ako si myslíte, že ste schopná. Váš cieľ vás bude ťahať dopredu a záverečná odmena bude ešte sladšia.

Kedy je ten správny čas

Správny čas neexistuje. Ani správna chvíľa nikdy nepríde. Ak si chcete splniť svoje ciele správny čas je dnes a teraz. Už na nič nečakajte. Pustite sa do toho.

Za dvadsať rokov budeš viac sklamaný z vecí, ktoré si neurobil, než z tých, ktoré si urobil.
Teda, odhoď kotvy. Odplávaj z bezpečného prístavu. Naber do plachiet priaznivý vietor. Skúmaj. Snívaj. Objavuj.

Mark Twain

Takže teraz si vezmite pero a papier. Otvorte si svoj diár alebo aplikáciu v telefóne a odpovedzte si na nasledujúce otázky. Svoje odpovede si určite zapíšte! Nestačí ak si ich len v duhu poviete.

  • Čo presne chcem v roku 2017 dosiahnuť v mojej handmade tvorbe? Cieľov môžete mať aj viac. Dôležité je aby ste si ich plnili postupne. Najskôr jeden a po jeho splnení ďalší.
  • Čo musím spraviť aby sa mi to podarilo? Napíšte si podrobné kroky ako budete v dosahovaní svojich cieľov postupovať. Ktorú vec musíte spraviť ako prvú?

Napríklad: ak chcete svoju tvorbu propagovať na facebooku najskôr si musíte založiť facebook fan page.

Ak si chcete založiť živnosť ako prv0 si musíte zistiť, aké dokumenty budete potrebovať..

  • Dokedy jednotlivé kroky, ktoré som si napísala, splním?

Čo ďalej?

Svoje ciele majte vždy na očiach. Položte si ich na pracovný stôl, pripnite na chladničku alebo položte na nočný stolík.

Splnené ciele si postupne odškrtávajte. Aby sa vám plnili ľahšie a mali ste správnu motiváciu, môžete si po každej vykonanej úlohe dopriať malú odmenu. Niečo čo vás poteší.

Možno sa vám stane, že budete musieť svoje ciele v priebehu roka upraviť. Pridať ďalšie. Alebo zmeniť poradie. Stáva sa to najmä kvôli okolnostiam, ktoré vás pri ich určovaní nenapadli. Hlavné však ale je, že postupujete vpred.

Ak konci roka uvidíte splnené úlohy a ciele, vtedy si naozaj môžete povedať som úspešná pretože som dosiahla, to čom som si priala. 

Budem rada ak sa v komentároch s nami o vaše ciele podelíte 🙂

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre