Ako a kde začať písať handmade blog

V poslednej dobe som od vás dostala viacero otázok ohľadom založenia blogu. Preto som pre vás spísala všetky odpovede do jedného článku. Dočítate sa ako a kde vytvoriť handmade blog. S akými problémami sa môžete na začiatku stretnúť. A prezradím vám aj svoje vlastné skúsenosti s mojím prvým blogom.  

Čo je blog?

Mnohí z vás vedia, čo je blog. Ale nájdu sa aj takí, ktorí sa s týmto názvom stretli, ale nevedia presne, čo si pod ním predstaviť.

Blog by sme mohli nazvať ako druh webovej stránky, na ktorej autor pravidelne píše články na vopred vybranú tému. Existuje veľa druhov blogov a blogerov – človek, ktorý píše blog.

Niekto môže písať blog len tak o živote. Prezentuje ním svoje názory na svet okolo seba.

Človek, ktorý rád a pravidelne cestuje môže písať cestovateľský blog. Opisuje svoje zážitky z ciest a odporúča miesta prípadne zariadenia, ktoré navštívil.

A samozrejme to čo nás zaujíma aj handmade blog. Blog o tvorení a handmade svete.

handmade blog

Prečo písať handmade blog?

Možno si teraz hovoríte na čo mi taký blog bude? Veď ja tvorím handmade výrobky a chcem ich predať a nie písať články.

Blogovanie plní 3 základné funkcie: môže byť záľubou keď rada píšete.

Môžete si písaním zarábať (takých blogerov poznáme najmä zo zahraničia ) alebo podporovať predaj svojich handmade výrobkov. A tretí bod je presne to, čo by vás malo zaujímať.

Vlastným blogom môžete jednoducho podporovať prezentáciu svojej tvorby. Pomôže vám pri predaji handmade výrobkov a zároveň je fantastickou reklamou vašej značky.

Ako začať?

Na začiatku máte hneď niekoľko možností. Ako prvé sa musíte rozhodnúť aký systém pre svoj blog použijete. Na výber máte z platených a neplatených systémov.

Pravdepodobne najznámejší neplatený systém je Blogger.com. Vďaka nemu môžete začať s blogovaním aj hneď. Stačí ak zadáte svoje údaje, názov blogu a váš prvý blog je na svete.

Výhodou neplatených systémov sú najmä nulové poplatky. No majú aj viacero nevýhod, ktoré by ste mali zvážiť.

Doména a hosting

Pri neplatených systémoch neuhrádzate žiadne poplatky za doménu (adresa vášho blogu na internete), hosting (priestor na internete, kde sú uložené všetky súbory potrebné na chod vášho blogu ) ani za spravovanie systému. To znamená, že svoj blog môžete písať úplne zadarmo.

Nevýhodou ale je, že nad svojim blogom nemáte žiadnu kontrolu. A ak sa majiteľ rozhodne svoj systém už ďalej nespravovať, jednoducho ho zruší a s ním aj váš blog.

blog handmade

Ďalšou nevýhodou je, že adresa (doména) vášho blogu bude vždy končiť názvom neplateného systému. Napríklad www.vasaznacka.blogger.com. Čo nie vždy pôsobí profesionálne a dôveryhodne.

Tip: Ak na začiatku nemôžete investovať do plateného systému, zakúpte si aspoň svoju doménu – adresu blogu. Tú môžete presmerovať na váš bezplatný blog. ( S presmerovaním vám pomôžu vo firme, kde si doménu zakúpite).

Aspoň čiastočne tým vyriešite obidva vyššie spomínané problémy.

A keď budete mať časom dostatok prostriedkov na platený systém, svoju doménu jednoducho opäť presmerujete. A takto neprídete o žiadnych čitateľov.

Doménu si môžete zakúpiť napríklad u jedných z dvoch najväčších slovenských predajcov Websupport.sk. Z vlastných skúseností môžem len odporúčať.

Grafika a dizajn

Neplatené systémy majú obmedzenú možnosť úpravy. Väčšinou si vyberáte z prednastavených grafických šablón. Preto sa môže stať, že váš handmade blog bude vyzerať ako stovky ďalších. Čo od kreatívnej duše asi nikto neočakáva.

Blog by mal byť vyjadrením vašej osobnosti, značky a produktov, ktoré vyrábate.

Platené systémy majú naopak hotové šablóny, ktoré si môžete upraviť podľa svojich potrieb.

Čo by na blogu nemalo chýbať

Ak má blog slúžiť na propagáciu vašich výrobkov, určite nezabudnite doplniť vaše kontaktné údaje a všetky miesta, kde vás zákazník môže nájsť:

 • emailovú adresu,
 • Facebook fan page,
 • Pinterest / Twitter / Instagram účet ( ak neviete ako Instagram používať, návod nájdete tu >>> ),
 • Youtube kanál (ak ho máte),
 • obchody na handmade portáloch,
 • telefónne číslo (ak chcete so zákazníkmi komunikovať telefonicky),
 • adresu obchodu, kde je možné vaše výrobky kúpiť fyzicky.

Okrem vyššie uvedených možností nezabudnite napísať aj niečo o sebe a o svojej tvorbe. Návod ako napísať svoj príbeh >>> Vy ste autorka blogu, a preto ste dôležitá. Rovnako aj vaša tvorba. Ideálne je ak priložíte aj aktuálnu fotografiu.

Z mojich skúseností

Svoj prvý handmade blog som si založila na systéme Blogger.com. Vtedy ešte bez vlastnej domény. Čo som samozrejme neskôr oľutovala, pretože pri zmene systému a doméne, som prišla o mnohých čitateľov.

Môj prvý blog bol odporúčaný aj v jednom z vydaní slovenského časopisu Mollie tvorí. To znamená, že aj na neplatenom systéme je možné písať kvalitný blog. A môže sa to podariť aj vám.

handmade blog

Dnes môj blog, ktorý práve čítate, funguje na platenom systéme – mioweb.cz. S vlastnou doménou a hostingom. Celý som ho sama vytvorila a sama si ho aj spravujem.

Okrem článkov na ňom nájdete aj ďalšie klasické stránky a podstránky, kde si môžete napríklad pozrieť a objednať moje produkty a služby >>>

Ak to aj vy myslíte s blogovaním vážne určite vám odporúčam využiť niektorý z platených systémov. Ideálne taký, ktorý si budete jednoducho spravovať. Dnes je ich na výber niekoľko desiatok. Stačí si len vybrať.

Veľkú výhodu vidím aj vo vlastnej motivácií. Ak sa vám nebude chcieť písať články na blog, do ktorého ste nič neinvestovali nič sa nestane.

Ak však nebudete písať články na blog, za ktorý pravidelne platíte, budete v mínuse a to predsa nechcete.

Handmade blog by mal slúžiť na propagáciu a podporu predaja vašich výrobkov. Len vtedy sa vám naozaj oplatí do neho investovať čas a peniaze.

Zhrnutie

Neplatený systém:

 • založíte si blog napríklad na Blogger.com a začať môžete už dnes.

Kombinácia neplateného systému a vlastnej domény:

Platený systém:

 • vyberiete si niektorý z platených systémov. Napríklad mioweb.cz,
 • zakúpite si doménu a hosting,
 • pomocou návodov plateného systému svoj blog spustíte 🙂

Čo je najdôležitejšie keď už s blogovaním začnete? Zabezpečiť aby sa o vás svet dozvedel. A to sa vám najrýchlejšie podarí pomocou správnej komunikácie na sociálnych sieťach. Tu nájdete návod >>>

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre