A čo teraz? Plus výsledky prieskumu.

Nad touto otázkou ste sa v posledných dňoch určite všetci zamysleli. Súčasná situácia je nová pre každého z nás. Nikto nevie ako dlho bude trvať, ani aké budú následky pre súkromné aj pracovné životy.

Zamyslela som sa nad tým, ako vám môžem pomôcť ja. A rozhodla som sa, že budem robiť to, čo posledných 6 rokov. Prinášať vám rady, tipy a povzbudenie, že úsilie venované vášmu handmade svetu stojí za to.

A preto vznikol tento článok. Aby ste vedeli, že ani dnes vo vašom handmade svete nie ste sama 🙂

Nová situácia, nová príležitosť

Máte dve možnosti. Prvou je sedieť doma a nerobiť nič.

Druhou je využiť čas, ktorý ste teraz získali na ďalší rozvoj. Ak ste v tej šťastnej skupine a ste zdravý vy aj vaši blízky, pozrite sa na túto situáciu ako na novú príležitosť.

Príležitosť urobiť všetko to, na čo ste doteraz nemali čas. A zároveň posunúť svoje podnikanie vpred.

Najhoršie, čo môžete spraviť, je nerobiť nič. Podľa výsledkov prieskumu v skupine Som handmade tvorca nerobí nič 15% z vás.

Jedného dňa sa život postupne vráti do normálnych koľají. A vaša dnešná aktivita sa pre vás stane výhodou v budúcnosti.

Najdôležitejšia rada

Neprestávajte komunikovať. Aj keď si myslíte, že si teraz od vás nikto nič nekúpi. Aj keď ste pozastavili objednávky. Vašej komunikácií cez sociálne siete, blog, handmade portál či vaše stránky nič nebráni.

Ako poznám seba aj všetkých tvorcov, naše ruky dlho nedokážu nič nerobiť. A keď sa tak po oddychu stane, ukážte svojim sledovateľom čo robíte.

Nie sú to len vaši zákazníci, ale ľudia, ktorí vás majú radi. Páči sa im vaša tvorba, štýl komunikácie. Ak ak ste sa im predtým viac otvorili, majú vás radi ako človeka.

A nikdy neviete komu svojou komunikáciou vylepšíte deň. Alebo ho inšpirujete k vlastnej aktivite namiesto utápania sa v negatívnych myšlienkach.

Podľa ankety na mojom Instagrame aj vo Facebook skupine Som handmade tvorca 91% z vás komunikuje ďalej aj keď nepredáva.

Svojich sledovateľov a fanúšikov vnímajte ako priateľov, s ktorými budete zdieľať svoj handmade svet bez ohľadu na okolnosti. Aj keď teraz práve nič nepredávate.

Čo môžete robiť?

Všetko na čo ste doteraz nemali čas

Ak ste si posledného pol roka hovorili „Ak by som mala viac času, venovala by som sa/ urobila by som…“. Tak na tie tri bodky je teraz tá pravá chvíľa.

Pracujte na nových výrobkoch a postupoch

Spomeňte si na všetky nápady, ktoré ste nestihli zrealizovať. Pustite sa do nich dnes. Originalita sa predsa v handmade svete cení najviac.

Vzdelávajte sa

Či chceme alebo nie predaju výrobkov najviac pomáha správna komunikácia a marketing. Bolo to tak v minulosti a nič sa nezmení ani v budúcnosti. Ak máte medzery v tejto oblasti, je ten správny čas na ich doplnenie.

Na mojom blogu nájdete desiatky článkov zadarmo. Dočítate sa všetko od správnej komunikácií na Facebooku až po návod na najúčinnejšiu formu reklamy.

Ak hľadáte komplexné informácie a návod krok po kroku, k dispozícií sú vám moje elektronické knihy. Dostanete ich do emailu do formáte pdf. Žiadny kuriér ani pošta.

E-book Zarábajte online predajom handmade výrobkov je kompletný návod ako úspešne predávať handmade výrobky nielen na internete. Legislatíva, propagácia na sociálnych sieťach, predaj na handmade portáloch. Pracovný zošit, doživotná aktualizácia, 30 dňová garancia vrátenia peňazí. Nájdete ho tu >>>

Ako môže vyzerať správna komunikácia? Podľa poslednej ankety 31% z vás objednávky aj dnes stále prichádzajú.

E-book Instagram pre handmade tvorcov je návod na Instagram pre handmade tvorcov a predajcov produktov. Dozviete sa ako správne založiť a nastaviť účet na Instagrame aby vám predával. Detailne od prvého príspevku až po Insta story. Všetko o používaní hashtagov a ešte oveľa viac. Nájdete ho tu >>>

Aký je váš plán B?

Mesiac, dva, tri, pol roka… Kedy sa situácia vráti do normálneho stavu nevieme. Preto je dobré zamyslieť sa nad plánom B.

Podľa prieskumu v skupine Som handmade tvorca by 30% z vás chcela stále predávať, ale objednávky nechodia.

Napríklad ak vymýšľate vlastné návody, postupy alebo strihy, tento spôsob zárobku bude pre vás veľmi zaujímavý. Najväčšou výhodou je, že ich vo forme e-booku, videa, pdf súboru zašlete aj online.

Postup pripravíte iba raz, ale zakúpiť si ho môže aj niekoľko stoviek či tisícok ľudí.

Pouvažujte nad svojimi výrobkami. Ktoré z nich slúžia na bežnú spotrebu alebo ich ľudia využívajú denne? Vedeli by ste také technikou, ktorú poznáte vyrobiť? Napíšte si zoznam nápadov a vyberte tie najlepšie.

Plán B bude tiež výbornou istotou do budúcnosti, ak by sa nedajbože podobná situácia zopakovala.

Podľa ankety na mojom Instagrame 71% z vás začalo šiť rúška. A 6% z vás sa už teraz začalo učiť novú techniku.

Podporujme sa navzájom

Sme v tom všetci spolu. Všetci tvorcovia, učitelia, živnostníci, podnikatelia, zamestnanci, rodičia… Preto keď už niečo musíte alebo potrebujete kúpiť, poobzerajte sa na handmade portáloch alebo sociálnych sieťach či taký výrobok nepredáva miestna firma či tvorca.

Vaša veľká výhoda ako handmade tvorcu je v tom, že ste miestny výrobca. A presne takých budú ľudia časom vyhľadávať ešte viac ako doteraz. Pretože ak sa budú rozhodovať koho svojim nákupom podporia, miestny výrobca s kvalitným produktom má najvyššiu šancu. Ale ak o vás nebudú vedieť, vyberú si iného.

Keď nič nenakupujete zanechajte aspoň milý komentár, srdiečko alebo pozitívnu referenciu za minulý nákup. Tvorcu tým určite potešíte.

Aj keď nevieme, čo bude za týždeň, dôležité je pokračovať na našej ceste za vysnívaným handmade svetom. Možno sa budete musieť prispôsobiť novej situácií. Možno budete musieť začať vyrábať nové produkty alebo sa naučiť novú techniku. Ale dôležité je, že o kvalitný slovenský výrobok bude záujem vždy. Hlavne to v horších a neistých časoch nevzdajte 🙂

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre