Handmade rozhovor: TeoRya a jej úspešný handmade svet

Martina Karabová začala pod svojou značkou TeoRya šiť na jar tohoto roku. Dnes má objednávky na mesiac dopredu a zarába si tým, čo ju naozaj baví. Ako presne začínala. Ktorý predajný kanál sa jej najviac osvedčil a aká je jej rada pre začínajúcich tvorcov sa dočítate v dnešnom handmade rozhovore. 

Predstav nám svoju značku. Čo a pre koho vyrábaš?

Moje šité výrobky sú určené predovšetkým pre bábätká. Zameriavam sa hlavne na výbavu do postieľky, fusaky, podložky do kočíka a podobne. Ďalšie, skôr doplnkové, sú pre väčšie deti. Napríklad teepee a rôzne dekorácie do detských izieb. Girlandy, dekoračné podušky a koše na hračky.

TeoRya handmade

Ako vznikol názov tvojej značky TeoRya?

Názov vznikol celkom rýchlo a bez dlhého premýšľania. Teo a Rya  (Theodor a Kristína Rya) sú moje deti. Spojenie ich mien mi prišlo ako najlepšia voľba, s ktorou som sa okamžite stotožnila.

Kedy a prečo si začala šiť?

K šitiu som sa dostala v 16 rokoch, kedy som absolvovala letný kurz šitia. Pár vecí som ušila, zničila zopár látok a šitie odložila.

Niekoľko rokov som pracovala na manažérskej pozícii. Práca ma po čase dosť unavovala. Bolo pre mňa zničujúce sedieť v kancelárii, riešiť problémy a konflikty.

Materská ma naštartovala ku kroku, živiť sa tým, čo ma bude skutočne baviť. Som známa mojimi extrémami, keď si niečo vložím do hlavy, musím to skúsiť. Nakoniec som vytiahla šijací stroj a kúpila materiál. Prihlásila sa na dva kurzy šitia, aby som oprášila vedomosti. A bolo rozhodnuté.

TeoRya hniezdo

Prečo si sa zamerala na výbavu pre bábätká?

Tento smer mi určili zákazníčky. Moje predstavy boli trocha iné. Chcela som šiť oblečenie. No všetko čo som ušila, mi stálo skladom. Postupne začali prichádzať požiadavky na výbavy pre bábätká.  A zákazníčky rozhodli za mňa, čomu sa mám venovať. A tento krok vnímam len pozitívne.

Čo šiješ najradšej? Ktorý je tvoj obľúbený výrobok? 

Hniezdočká, samozrejme. Je to môj  „ťažný kôň.“ Týždenne ich ušijem pravidelne 6 až 10 kúskov. Tým, že som ich ušila už veľké množstvo, mi ide ich šitie naozaj od ruky.

Hniezdočko je ideálne pre bábätká od narodenia. Dá sa povedať, že čiastočne nahrádza miesto v brušku, kde bolo spokojné. Hniezdočko vytvorí stiesnený priestor, na ktorý je bábätko zvyknuté a zároveň poskytne aj väčšiu bezpečnosť.

TeoRya handmade hniezdo a zavinovačka

Aký výrobok majú najradšej zákazníci? 

A zase tie hniezdočká. Druhé v poradí sú zavinovačky, tie šijem do setu takmer ku každému hniezdu.

Sú obľúbené vďaka širokej ponuke vzorov, peknému vzhľadu a tiež cene. Nie sú síce najlacnejšie na trhu, ale pre mamičky stále cenovo dostupné.

Aká bola tvoja prvá objednávka? 

Prvá objednávka z vonku bolo teepee. Pani si ma našla na Facebooku v skupine o šití, kde som predtým vložila fotku teepee šitého pre kamarátku. Vďaka tejto fotke som ich ušila ešte niekoľko za sebou.

TeoRya handmade hniezdo

Aké boli tvoje podnikateľské začiatky? Kde a ako si s predajom začínala?

Juj, chaotické. Veľmi chaotické. Navyše to bolo v období, kedy som i v súkromí prežívala zlomové a veľmi náročné obdobie. Do podnikania som skočila doslova bezhlavo, povedala som si buď alebo

Nemala som okolo seba nikoho, kto by mi pomohol, či už s prácou, propagáciou, so synom ani s domácnosťou. Takže som od rána do večera nie len pracovala, ale hlavne premýšľala, čo a ako spraviť.

Nápady by boli, ale najväčší strašiak bola pre mňa propagácia. Ako nájsť zákazníkov, ktorí si budú moje výrobky kupovať. Nechcela som ísť formou predražených reklám. Ale nemala som potuchy, ako sa vôbec zviditeľniť.

Ako dlho ti trvalo kým si handmade tvorbou začala zarábať?

Oficiálne som začala predávať niekedy na jar tohto roku. Boli sme so synom na zápise v škôlke a môjmu manželovi sa moje plány veľmi nepozdávali.

Preto sme si určili termín, pokiaľ do septembra neuvidí zmysel toho čo chcem robiť, s nástupom syna do škôlky sa ja zamestnám. Pre mňa šialene krátky čas na rozbeh biznisu, ale to ma neodradilo.

Moja tržba v auguste priniesla po odrátaní všetkých nákladov skutočný príjem a  september bol dvojnásobný.

TeoRya handmade nápisy

Čo je pre teba v podnikaní najnáročnejšie? 

Samotná práca ma baví i všetko s ňou spojené. Neznášam večer ten neporiadok, ktorý mám okolo seba. Nehľadiac na to aká som unavená musím ho upratať. Inak by som sa ráno nepohla.

Zatiaľ je pre mňa dosť náročná aj organizácia a súlad medzi rodinou a prácou. Časom sa to isto zlepší.

A čo ťa naopak, okrem šitia, baví najviac? 

Nakupovanie látok, stužiek a všelijakých drobností… Klasická ženská 🙂

TeoRya zavinovačka

Pomáha ti niekto? Alebo všetko zvládaš sama?

Zatiaľ zvládam sama, ale do budúcna je to nereálne. Mám isté plány, pri ktorých sa nevyhnem výberu a priberaniu zamestnancov. Ale zatiaľ som v tom mojom blázinci sama.

Kde všade ťa zákazníci môžu nájsť? A ktorý predajný kanál sa ti osvedčil najviac? 

Nájdete ma na Facebooku >>> , Instagrame >>> , Fler.cz >>> . Mám aj webovú stránku, ktorá mi slúži len na občasný výpredaj.  Najnovšie som sa zaregistrovala na Sashe.sk , ale tam ma vkladanie produktov ešte len čaká.

Pre mňa sa zatiaľ najviac osvedčil Facebook. Potencionálny zákazník má neustály prehľad o mojej ponuke a novinkách.

Mám pocit, že na Instagrame je skor mladšia generácia. Maminky sa sústreďujú skôr na Facebook.  Fler.cz sa u mňa začal prebúdzať až po roku od registrácie. Takže tam sa sila môjho predaja hádam ešte prejaví.

Čo je podľa teba pri predaji handmade výrobkov cez internet najdôležitejšie?

Neustála komunikácia s potencionálnym zákazníkom. Pripomínať sa mu novinkami, reagovať, komunikovať. A recenzie od zákazníkov.

Sociálne siete sú naozaj veľmi citlivé a reagujú na všetko, či už dobré alebo zlé. A to aj v recenziách. Zákazník si často zlú skúsenosť nenechá pre seba. Rád ju rieši verejne. Na to treba myslieť vždy.

Akú radu by si dala handmade tvorcom, ktorý by s predajom chceli začať?

Kúpiť si e-book Zarábajte online predajom handmade výrobkov. Najprv si knihu poriadne prejsť, vybrať si z nej určité body a začať ich praktikovať.

Ak by som mala tento e-book pred sebou skôr, ušetrilo by mi to veľa času. Kým som sa k nemu dostala, dosť zložito som pátrala po tom, kde a akým spôsobom sa prezentovať tak, aby sa mi produkty aj predávali.

TeoRya handmade

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Kam by si svoju tvorbu chcela posunúť?

Momentálne nie je dostatok času k ďalšiemu kroku, ale do budúceho roka plány sú. Chcela by som štúdio, ktoré bude slúžiť ako vzorkovňa, dielňa i učebňa pre kurzy.

Mám už z minulosti skúsenosti ako lektora, viem sa v organizácii kurzov orientovať, preto by som to aj rada využila. Spolieham i na e-book Ako usporiadať handmade kurz , že mi v mnohom bude vedieť poradiť.

S tým celým sú spojené i plány s výrobou produktu v mojom vlastnom dizajne. Plány sú, už ich začať len postupne realizovať. Už teraz sa v štúdiu vidím 🙂


Chcete predaj svojich handmade výrobkov rozbehnúť tak ako Martina?

Všetko čo k tomu potrebujete vedieť, sa dočítate v mojom e-booku Zarábajte online predajom handmade výrobkov >>>

Petra Rusnáková - Som handmade tvorca
Už 9 rokov vám pomáham predávať vaše výrobky
Prečo to robím a ako to celé začalo? Prečítajte si tu >>>

Píšem pre vás elektronické knihy, konzultujem a radím vám vo vašom podnikaní. Všetky moje produkty a služby nájdete tu >>>

Napísať mi môžete na petra@somhandmadetvorca.sk

Všetky informácie a novinky nájdete na Facebooku >>>

Svoje výrobky môžete bezplatne propagovať v našej Facebook skupine >>>

Sledujte ma na Instagrame >>>
Komentáre